Biwakowanie z dziećmi
Biwakowanie z dziećmi
„Lubię bawić się w domu ponieważ są tam wszystkie urządzenia elektryczne” Paul, czwarta klasa, San Diego
„Staliśmy się społeczeństwem prowadzącym siedzący tryb życia. Kiedy ja dorastałem, w Detroit, zawsze byliśmy na dworze. Dzieci, które pozostawały w domy
były rzadkością.” - rodzic, Swarthmore
Cytaty zaczerpnięto z książki Richarda Louv’a pt. „Ostatnie Dziecko W Lesie: Chrońmy Nasze Dzieci Przed Zaburzeniami Wynikającymi z Braku Natury”
Świeże powietrze, las, niesamowity krajobraz, spoglądanie na dzikość przyrody, niezapomniane gwieździste noce. Gry wideo po prostu nie dorównują pełnowymiarowym odczuciom, których dostarcza natura. Najlepszym sposobem aby przekonać szesnastolatka lub jego młodszych kolegów do turystyki jest zaprosić ich na biwak. Zazwyczaj wystarczy tylko spadająca gwiazda lub widok pioruna na niebie aby przekonać młodego podróżnika o podstawowym fakcie: biwakowanie jest cool!
Przed całonocną wyprawą
Przećwicz biwakowanie w domu
Jeśli twoje dziecko jest nowicjuszem w kwestii biwakowania, rozłóż namiot na podwórku, lub nawet w domu pozwól mu w nim przebywać oraz spać aby zapoznał się z nowymi warunkami, których będzie przebywał.
Zrób próbę generalną
Przed całonocnym wyjściem zorganizuj dzień poza domem dla Twojej rodziny, najlepiej gdzieś w pobliżu miejsca zamieszkania. Spędźcie około pół dnia nad jeziorem lub w parku, aby przekonać się jak twoje dzieci reagują na dłuższe wycieczki.
Rób notatki
Zapisz przypomnienia na przyszłe wyprawy np. „zabrać więcej kremów z filtrem”, „zabrać długie spodnie” czy też „zostawić bęben w domu”.
Przygotowania do wycieczki
Bądź entuzjastycznie nastawiony!
Czemu dzieci mają się cieszyć z wycieczki jeśli Ty się nie cieszysz?
Zaangażuj swoje dzieci
Zróbcie z planowania wycieczki rodzinną zabawę. Zapytaj pociechy o ich pomysły na to co by chciały zobaczyć, lub robić podczas wycieczki. Bierz ich uwagi na poważnie.
Dzieci jako pakowacze
Zrób dzieci odpowiedzialnymi za to aby spakowały swój bagaż w domu (na podstawie przygotowanej przez Ciebie listy). Rodzic powinien dwa razy sprawdzić bagaże swoich dzieci przed opuszczeniem domu.
Utrzymanie dzieci (na swój sposób) zorganizowanymi
Zaproponuj dzieciom aby wszystkie swoje osobiste rzeczy zapakowały do torby podróżnej i zachęć je aby zawsze odkładały je do niej z powrotem. Pozwoli Ci to uniknąć ciągłych pytań o położenie przedmiotów ("Mamo gdzie mój pasek?" "Poszukaj w torbie skarbie"). Torba każdego dziecka powinna być w innym kolorze aby łatwo było je rozpoznać.
Ulubione zabawki
pozwól dziecku zabrać kilka ze swoich ulubionych zabawek na biwak, aby nie czuło że jest w zupełnie obcym mu miejscu.
Przyjaciele są ważni
Świetną zabawą dla dzieci może być, aby pojechać na biwak z inną rodziną, która także ma dzieci. Po jakimś czasie Twoje pociechy mogą być znudzone obecnością dorosłych. Z osobami do zabawy mogą spędzić wszystkie dni na biwaku doskonale się bawiąc.
Zabierz rowery
Rowery są przydatne na kempingu, dlatego rozważ ich zabranie na wyjazd. Jeśli z miejsca waszego obozowania jest daleko np. do plaży lub do placu zabaw, szybciej i na pewno zabawniej będzie przemierzyć tą drogę na rowerach niż pieszo. Rowery to kolejny element, który na pewno zapewni dzieciom rozrywkę.
Sprawdź przepisy pożarowe
Planujesz ognisko? Zanim wyjedziecie wykonaj kilka telefonów żeby sprawdzić czy planowane przez Ciebie ognisko jest dozwolone na tym terenie. Jeśli nie - podejmij kroki aby każdy członek rodziny dowiedział się o tym z wyprzedzeniem. Nie ma większego rozczarowania dla dziecka, które nastawiło się na ognisko podczas wyjazdu niż odkryć, że jest to niemożliwe.
Na biwaku
Tryskaj pozytywną energią
Zasada numer 1 rodzinnego wyjazdu: bądź przygotowany aby radzić sobie z niedogodnościami. Wszystko jest w innym miejscu. Łazienka już nie jest na dole, tylko trzeba przejść cały kemping, żeby do niej dotrzeć. Jako dorosły musisz dawać przykład m.in. w posiadaniu dobrego nastroju bez względu na okoliczności.
Organizuj
Ustal stałe miejsce dla ważnych elementów „widelce i łyżki są w niebieskim pojemniku”, „latarki są w zielonym worku”...
Zachowaj dobrą organizację
Przypominaj wszystkim aby zawsze odkładali rzeczy w ich ustalone miejsce, aby inni mogli je znaleźć. Jeśli jesteś bardzo skrupulatny i pracowity stwórz listę „miejsca w których możesz to znaleźć”. Powieś ją w jakimś oczywistym miejscu.
Zadbaj aby wszyscy byli zorientowani
Pomóż dzieciom zapamiętać numer waszego kempingu, lub znajdź punkt orientacyjny (jesteśmy na kempingu obok prysznicy) aby zapamiętać jego lokalizację.
Spraw aby dzieci czuły się ważne
Dzieci lubią czuć się ważne i zaangażowane. Przydziel im pewne i ważne zadania, takie jak np. zebranie drewna na ognisko, lub przyniesienie wody ze studni. Doceniaj ich wysiłki, chwal je, nagradzaj.
Bądź bezpieczny
Upewnij się, że Twoje dzieci zawsze będą miały gwizdek (naucz ich na nim gwizdać, jeśli są z daleka od Ciebie) i miej łatwy dostęp do latarki lub przenośnego reflektora. Dołącz sznurek do gwizdka i do latarki i przywiąż je do szlufki jednego z twoich dzieci.
Dzikie zwierzęta
Zapytaj leśniczego o dzikie zwierzęta na terenie, jaki zamierzacie odwiedzić. Jako dorosły musisz podjąć wszystkie środki zabezpieczające (takie jak np. odpowiedni magazyn żywności oraz to jak zareagować w przypadku zbyt bliskiego spotkania ze zwierzyną). Jest to niezbędne aby bezpiecznie przetrwać na obszarze, na którym są również zwierzęta. Naucz dzieci, że to bardzo ważne aby nie karmić zwierząt oraz aby traktować zwierzęta z należytym im szacunkiem i ostrożnością aby wszyscy pozostali bezpieczni.
Jeśli wszedłeś między wrony musisz krakać jak i one
Pamiętaj! Jak jedziesz do lasu to staraj się jak najwięcej wynieść z takiej wycieczki! Poniższe rady na pewno Ci w tym pomogą:
Wynieś jak najwięcej z natury
Obserwuj dziką przyrodę, sprawdzaj robaki, badaj kamienie,
identyfikuj ptaki, kwiaty, chmury.
Usmaż z dziećmi jajecznicę na kamieniu, ugotuj wodę na kuchni polowej. Pamiętaj aby okazać zainteresowanie, aby zainteresować dzieci. Zabierz ze sobą
przewodniki i atlasy aby pomogły Ci w identyfikacji rożnych rzeczy spotkanych na drodze.
Bądź aktywny, pozostań luźny
Postaraj się sprawić żeby Twoje dzieci były aktywne bez realizowania określonego planu. Jeśli świetnie bawią się puszczając kaczki na wodzie, daj im czas aby udało im się zrobić ich jak najwięcej.
Uczestniczcie w rozmowach z leśniczym
Jeśli jesteście w parku narodowym lub krajobrazowym, uczestniczcie w wieczornych rozmowach z leśniczym. Zapytaj obsługę parku czy organizują jakieś zajęcia dla najmłodszych, w których moglibyście wziąć udział.
Geocaching
Jest to zabawa wymyślona przez użytkowników GPS-u. Głównym celem
zabawy jest chowanie skarbów (ang. geocache) w specjalnych miejscach, których współrzędne poda się do publicznej wiadomości. Ideą tej zabawy jest aby zachęcić
graczy do odnalezienia skarbów, co spowoduje iż odwiedzą oni mało znane acz ciekawe miejsca.
Idealna zabawa dla małych poszukiwaczy, na pewno zaangażują się w nią i będą miały co wspominać po powrocie do domu.
Spędzajcie czas razem
„Hej tato pamiętasz jak widzieliśmy tego łosia?” wspaniale
wspomnienia są najlepszą zapłatą za biwak. Powrót do domu z nową dawką opowieści jest stworzony tylko dla osób, które są w stanie obcować z przyrodą.
Również Szekspir musiał być na wycieczce kiedy napisał
„Jeden dotyk natury sprawia, iż cały świat jest ze sobą spokrewniony”
Podsumowując
- Przećwicz biwakowanie blisko domu, przed rozpoczęciem dalekiej wyprawy
- Zaangażuj dzieci w planowanie wyprawy
- Jeśli to możliwe, wyjedźcie z zaprzyjaźnioną rodziną (która też ma dzieci) aby wasze pociechy miały towarzystwo
- Znajdź kilka zabaw, w które można bawić się tylko na dworze
- Skup się na zabawie: pozwól dzieciom być dziećmi!