Darmowa dostawa od 0,01 zł

Jak spakować plecak?

Jak dobrze spakować plecak?

Przypuśćmy, że posiadamy najlepszy na rynku plecak, który jest dopracowany do perfekcji, ma wszystkie niezbędne akcesoria, dopasowaliśmy go idealnie do naszego ciała i do tego zapakowaliśmy go o wiele poniżej jego deklarowanej pojemności. Czy możemy już zatem spokojnie ruszać na wycieczkę? Okazuje się, że... nie.

Został nam do wykonania ostatni krok, gdyż nawet najwspanialszego plecaka nie będzie nam się nosić dobrze, jeśli zapakujemy go w nieodpowiedni sposób. Ten artykuł poświęcony plecakom stanowi swego rodzaju poradnik, jak dobrze je spakować w celu maksymalnego zwiększenia komfortu ich użycia w terenie.

Rozmiar plecaka (waga, wielkość i pojemność)

Pamiętajmy o tym, że rozmiar naszego plecaka powinien oferować odpowiedni balans pomiędzy niską wagą i zdolnością do pomieszczenia wszystkiego, czego potrzebujemy dla zapewnienia nam komfortu i bezpieczeństwa. Miejmy na uwadze również fakt, że sami możemy się wydatnie przyczynić do zmniejszenia wagi noszonego bagażu, kupując lub zmieniając nasz sprzęt na mniejszy i lżejszy (np. śpiwory, namioty). To samo dotyczy także rozmiaru i wagi wybieranych przez nas plecaków, gdyż niektóre z największych modeli sprzedawanych na rynku, nawet gdy są puste, potrafią ważyć niemalże 4 kg!

Poniżej przedstawiamy zestawienie sugerowanych przez nas wielkości plecaków w zależności od długości naszych wycieczek:

Plecak na wycieczki... Długość wycieczki Pojemność plecaka (w litrach)
Kilkudniowe 2-4 dni 40-80
Wielodniowe (mężczyźni) 5 i więcej dni od 80
Wielodniowe (kobiety) 5 i więcej dni od 70

Podane wyżej dane starajmy się traktować jedynie jako sugestie. Jak pisaliśmy już w jednym z wcześniejszych artykułów (Jak wybrać dobry plecak?), wybór plecaka zależy również od naszych preferencji dotyczących ilości zabieranych rzeczy na organizowane przez nas wyprawy i tym samym naszego „stylu” (od liczenia każdego dekagrama, gdy niska waga plecaka jest naszym priorytetem, aż do gotowości zabrania choćby składanego krzesła, gdy najważniejszy podczas podróży jest dla nas komfort).

Podstawowe zasady dotyczące pakowania

Zastosowanie poniższych zasad powinno znacznie wpłynąć na komfort i wygodę noszenia każdego plecaka, niezależnie od jego wielkości i ilości bagażu znajdującego się w środku. Pamiętajmy o tym, że ważne jest prawidłowe zapakowanie plecaka, nawet jeśli nie mamy zamiaru zabrać ze sobą wielu rzeczy.

Odpowiednie rozłożenie wagi

Zawsze starajmy się umieszczać najcięższe rzeczy jak najbliżej pleców, w miejscu znajdującym się centralnie pomiędzy naszymi łopatkami.
Przygotowując się na wycieczki po szlakach turystycznych, umieszczajmy w naszym plecaku ciężkie rzeczy nieco wyżej. Takie rozłożenie bagażu pozwoli na to, aby większość ciężaru spoczywała na naszych biodrach, a więc miejscu naszego ciała, które jest najlepiej przystosowane do tego, aby dźwigać rzeczy najcięższe.
Przygotowując się na wycieczki poza szlakami turystycznymi, umieszczajmy w naszym plecaku ciężkie rzeczy nieco niżej. Taki zabieg pozwoli obniżyć nasz środek ciężkości, dzięki czemu uzyskamy lepszy balans i stabilność naszego ciała na nierównym terenie.

Jak zawsze, pamiętajmy o najważniejszej zasadzie, porady służą, aby pomóc, jednakże to my powinniśmy podejmować wszystkie decyzje i sprawdzać, jakie ułożenie rzeczy w plecaku najbardziej nam odpowiada i czy czujemy się z nim w miarę komfortowo. Dlatego też powinniśmy, w miarę możliwości, spakować plecak na kilka sposobów, bądź przepakowywać go w poszukiwaniu idealnego dla nas balansu.

Celem poniższej tabelki jest zestawienie najczęściej zabieranych na wycieczki rzeczy i ich podział ze względu na ich wagę:

Lekkie Średnie Ciężkie
Śpiwór Palnik kampingowy Namiot
Poduszka Filtr do wody Jedzenie
Ubrania Kanister na paliwo Woda
Karimata Apteczka Paliwo ciekłe

Od czego zacząć?

- Najlepiej, gdy rozłożymy wszystkie rzeczy, jakie mamy zamiar ze sobą wziąć na wycieczkę. Zależnie od tego, gdzie się pakujemy, możemy położyć je na podłodze, ziemi, kawałku brezentu itd. Dzięki takiemu rozwiązaniu będziemy mieli przed oczami wszystkie rzeczy, które znajdą się w plecaku. Dodatkowo, takie ułożenie często pomaga przypomnieć nam sobie o rzeczach, których po prostu początkowo zapomnieliśmy uwzględnić.

- Na początku wkładamy na samo dno głównej komory plecaka nasz śpiwór, po czym staramy się umieścić na nim wszystkie lekkie przedmioty, których nie będziemy potrzebowali aż do momentu, gdy będziemy szli spać (np. poszewka na poduszkę, koszula/koszulka nocna).

- Starajmy się zapakować razem w miarę małe przedmioty (np. sztućce, inne przedmioty kuchenne etc.) do różnych kolorowych woreczków na przedmioty, dzięki czemu z łatwością będziemy mogli odnaleźć określony typ szukanego drobiazgu w czeluściach naszego plecaka.

- Jeśli niesiemy ze sobą paliwo ciekłe, upewnijmy się (nawet kilka razy), czy zakrętka butelki z paliwem jest dobrze dokręcona. Nawet jeśli tak jest, butelkę z paliwem umieszczamy zawsze poniżej poziomu, na którym znajduje się jedzenie, które dzięki temu nie ucierpi w przypadku wycieku płynu.

- Nie marnujmy wolnego miejsca, gdyż pod koniec pakowania może okazać się, iż wciąż musimy coś zmieścić, lecz nie mamy już więcej wolnej przestrzeni, a mogliśmy jednak wcześniej coś ułożyć w inny sposób. Aby uniknąć takich sytuacji, wykazujmy się pomysłowością - możemy na przykład jakieś małe części garderoby (podkoszulek, skarpetki) umieścić w środku kuchennego garnka itd.

- Jeśli wybieramy się z kilkoma innymi osobami, warto pomyśleć nad podzieleniem pomiędzy sobą rzeczy, takich jak te, których będziemy używać wspólnie (np. namiot), aby jedna osoba nie czuła się w naszej grupie jak wół juczny, czy osoba pełniąca rolę tragarza.

- Rzeczy pierwszej potrzeby pakujemy w miejsce, do którego mamy szybki, łatwy i bezproblemowy dostęp. Takimi przedmiotami będą np. mapa (i/lub GPS), kompas, filtr przeciwsłoneczny, okulary przeciwsłoneczne, latarka czołowa, spray przeciwko owadom, apteczka, przekąski, odzież przeciwdeszczowa, czy pokrowiec przeciwdeszczowy na plecak.

- Dociągamy dobrze wszystkie paski kompresyjne, aby zmniejszyć wielkość plecaka i tym samym zapobiec ewentualnemu przesuwaniu się całości bagażu w jego wnętrzu.

Inne wskazówki (rzeczy, które warto mieć)

Pokrowiec na aparat
Pokrowiec można przymocować do jednego z pasków naramiennych lub pasa biodrowego, dzięki czemu szybki i wygodny dostęp do aparatu stanie się niezmiernie łatwy. Noszenie aparatu w ten sposób jest dość bezpieczne, gdyż pokrowce są zazwyczaj wyściełane miękką tkaniną, co nawet przy jego upuszczeniu, bądź przypadkowym upadku chroni nasz aparat przed uszkodzeniami.

Pokrowiec przeciwdeszczowy
Chociaż część plecaków jest wykonanych z wodoodpornych tkanin, nie istnieje plecak, który jest całkowicie odporny na działanie deszczu, głównie dlatego, iż wrażliwym punktem są zawsze szwy oraz zamki. W związku z tym dłuższe przebywanie na deszczu może sprawić, iż nasz plecak nasiąknie wodą, która ostatecznie dostanie się do jego środka i sprawi, że zamokną nam wszystkie znajdujące się w nim rzeczy, co w rezultacie uczyni cały nasz bagaż zdecydowanie cięższym. Uniknięcie tego czarnego scenariusza zapewni nam zaopatrzenie się właśnie w pokrowiec przeciwdeszczowy.

Kilka przydatnych “narzędzi”
Warto wziąć ze sobą małą rolkę taśmy izolacyjnej, lub po prostu owinąć nią kilka razy butelki z wodą, bądź kijki trekkingowe. Jeśli stanie się coś niespodziewanego (np. urwie się któryś z pasków plecaka) będziemy mogli wykorzystać posiadaną taśmę, lub odkleić jej kawałki z butelki/kijków, aby szybko naprawić problem i móc kontynuować marsz. Oprócz taśmy pomyślmy nad zabraniem kilku agrafek, które mogą okazać się pomocne, gdy posłuszeństwa odmówi nam jakiś zamek.

Tutaj znajdziecie pełną listę rzeczy, które warto zabrać w góry, na rejs lub na wycieczkę.

Zawieszamy sprzęt na plecaku

Pamiętajmy, że najbezpieczniej jest ograniczyć liczbę zawieszanego na plecaku sprzętu do minimum, a decydują o tym po prostu względy bezpieczeństwa. Sprzęt przyczepiony na zewnątrz plecaka może w znacznym stopniu wpłynąć na nasz balans, a mówiąc dokładniej – jego utratę. Podczas zawieszania sprzętu na plecaku wykażmy się zdrowym rozsądkiem i nie dopuśćmy, aby plecak był obwieszony jak bożonarodzeniowa choinka. Upewnijmy się, że zwisające przedmioty nie brzęczą bezustannie, ani się nie kołyszą na wszystkie strony.

Wskazówki:
Spiczasto zakończone przedmioty, takie jak kijki trekkingowe lub czekan powinny być zawieszone na zewnątrz plecaka.

Raki możemy umieścić w środku plecaka, lecz muszą się znajdować w ochronnym pudełku. Można je również zawiesić na zewnątrz plecaka, ale w takim wypadku powinniśmy umieścić na ich kolcach ochronne nasadki.

Przedmioty większych rozmiarów, jak na przykład karimaty, możemy umieścić na zewnątrz. To samo tyczy się materacy (w szczególności tych dmuchanych), jednak w ich przypadku warto zatroszczyć się o odpowiedni worek ochronny (lub zwykły worek), który będzie chronił je przed nieustannym tarciem.

Śledzie do namiotu możemy umieścić pionowo za paskami kompresyjnymi po dowolnej stronie plecaka, umieszczając ich końcówki w specjalnej kieszeni znajdującej się na dole plecaka.

Pętla nylonowa (daisy) i pętle na czekany są zaprojektowane z myślą o określonym sprzęcie do wspinaczki. Niemniej, jeśli wspinaczką się nie zajmujemy, powinniśmy pomyśleć nad sposobami, jak owe pętelki można wykorzystać, aby ich obecność na plecaku służyła naszym potrzebom. Nie szarżujmy jednak zbytnio z naszymi pomysłami, gdyż nieodpowiednie użycie daisy i pętli na czekany przyniesie więcej szkody, niż pożytku, na czym może wydatnie ucierpieć nasz komfort i przede wszystkim – bezpieczeństwo.

Ile powinien ważyć plecak?

Za generalną zasadę przyjęło się uważać, iż zapakowany przez nas plecak nie powinien wagowo przekraczać 25-30% idealnej wagi naszego ciała. Istnieją co prawda wyjątki, do których głównie należą bardzo doświadczeni podróżnicy, którzy są w stanie zapakować i zabrać na swoje plecy więcej, jednak my powinniśmy z oczywistych względów tego unikać. Dobrą radą dla początkujących jest to, aby mierzyli siły na zamiary i zaczynali podróże z plecakiem z ilością bagażu, którego waga jest jednak niższa od podanej powyżej idealnej normy.

Oczywiście zarówno jakość jak i dopasowanie naszego plecaka w znacznym stopniu wpływa na fakt, ile bagażu będziemy w stanie do niego zapakować, a później unieść. Plecak, który nie przenosi w efektywny sposób znajdującego się w nim ciężaru na pas biodrowy jest po prostu źle dopasowany, lub, o zgrozo, źle zaprojektowany! Plecak tego typu przenosi znaczną część ciężaru na nasze barki – nie trzeba długo się rozglądać, aby znaleźć podobne przykłady w otaczającym nas świecie – plecaki takie noszą najczęściej dzieci chodzące do szkoły. Gdy nie mamy już jednak wyboru, ani możliwości, aby taki plecak wymienić i musimy go zabrać ze sobą, powinniśmy zredukować ilość zapakowanego i tym samym niesionego przez nas bagażu do 15% (lub mniej) wagi naszego ciała, w przeciwnym wypadku nasze barki będą podczas podróży przechodzić prawdziwą gehennę, a przekonamy się o tym dobitnie czując wrzynające nam się w skórę paski plecaka, nie wspominając o bolącym kręgosłupie na końcu każdego dnia wędrówki.

Zapamiętajmy jeszcze jedno: Im cięższy jest pusty plecak, tym więcej bagażu jesteśmy w stanie w nim zmieścić i ponieść. Duża waga plecaka niekoniecznie jest jego wadą – dla doświadczonych podróżników, którzy dźwigają naprawdę wiele, kilkukilogramowy plecak jest oznaką, iż został on zaprojektowany w taki sposób, aby nigdy nie zabrakło w nim miejsca na nawet z pozoru najdziwniejsze i niepotrzebne przedmioty. Wielkość i pojemność takiego plecaka, oraz możliwości, jakie oferuje, docenia się najczęściej podczas kilkunastodniowych wypraw.


Chcesz otrzymywać od nas więcej bezpłatnych porad ekspertów?
Prosimy podaj nam swój e-mail:


Podziel się swoim komentarzem z innymi
Zaufane Opinie IdoSell
4.81 / 5.00 189 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-09-27
wszystko ok
2024-07-15
Profesjonalnie obsługa...szybko i rzetelnie ...pozdrawiam


pixelpixelpixelpixel